MIGRÉNA v souvislostech (zkušenosti, psychosomatika a tradiční čínská medicína)

Podle Ruedigera Dahlke jsou duchovními příčinami migrén sexuální obavy a strach z manipulace ze strany okolí. Něco na tom bude…

Moji PRVNÍ MIGRÉNU jsem prodělala v dětském věku, něco kolem 6. roku. Pamatuji si, že jsem předtím jedla lívance s mákem. Dodnes mák nemusím.

Moje dětství. Nebylo tak špatné, mám i spousty krásných vzpomínek. Sexuální ZNEUŽÍVÁNÍ tam ale opravdu bylo. Nepamatuji si toho moc, můj mozek to vytěsnil. Jen několik divných zážitků a pocitů studu, které ve mne vyvolávali. Zablokovala jsem si tím svoji první čakru,  tzn. energetické centrum, ve kterém je zakořeněná kundalini (šakti) neboli duchovní energie. A to na dlouhých 25 let.

Migrény mne pak trápili až do věku cca 40 let. ZÁCHVATY částečně ZMÍRŇOVALI jenom 2 – 3 paraleny, a zklidňování žaludku. Ibuprofen mi nedělal dobře, naopak, ještě více podráždil i tak dost překyselený žaludek. Na ten mi nejvíce pomáhala zakysaná smetana a rohlík prolitý olivovým olejem. Nebo pokud byl čas na přípravu, vývar z ovesných vloček. Vše bylo potřeba sníst co nejdříve, nejlépe při prvních příznacích (tzv. aury). Akutní stav záchvatu jsem se snažila prospat, ve tmě, tichu a vyvýšené poloze, případně neutralizovat prostředí žaludku za pomocí jedlé sody. Neboli, nějak to přežít…

Později jsem přišla na to, že pomáhá i UVOLNĚNÍ 1. ČAKRY. Neboli zablokované sexuální energie. Nejlépe, prostě, masturbací.

A co bylo konkrétním SPOUŠTEČEM? Řekla bych, že pokaždé snad něco jiného. V podstatě ale, to jak jsem žila. Ve strachu o přežití a proto, ve velkém tlaku na sebe a tím i na své okolí. A taky v nedůvěře, ve druhé = v sebe.

Něco před čtyřicítkou jsem začala studovat čínskou medicínu a SHIATSU a konečně více pracovat se svým tělem. Alespoň tehdy, když mi bylo opravdu zle. Bolesti hlavy jsem řešila SEBE - OŠETŘENÍM, Ladičkou nebo i vlastními rukami.  Nejvíce mi pomáhalo uvolnit koncové části DRÁHY jater, podle TČM. Nacházejí se na nohách, mezi prvním a druhým prstem.  Dále též temeno hlavy a to zhruba na úrovni 7. čakry (akupresurní bod zadní střední dráhy č. 20) a oblast koutů vlasů na čele (akupresurní bod žaludku č.8 ). Vyplatilo se pracovat i na dráze žlučníku na hlavě, drahách žaludku a žlučníku na šíji, trapézech a taky kolem lopatek. Kam mi nedosáhli ruce, pomohl tenisový míček. Masírovala jsem se ním a to koulením o stěnu. Jednoduché a dost účinné i na běžné bolesti hlav, nebo některé bolesti páteře.

Ve věku cca 40 let se mi plně otevřela srdeční čakra a další vrstvy se začali pročišťovat. Tak jak jsem žila, dále nešlo pokračovat. Umřela bych, již jsem měla namále. Musela jsem se rozhodnout a já se rozhodla žít, ať se již děje cokoliv. Začala jsem o sebe více pečovat. A mnoho věcí vypustila. Kdeco pro mne přestalo být důležité a na ledacos dalšího najednou byl čas.  Třeba i na PRAVIDĚLNOU PÉČI o vlastní tělo a duši. Často jen pouhým bytím a vnímáním v přítomnosti. Nazvěte to klidně marným „NICNEDĚLÁNÍM“. V té době jsem začala praktikovat WIM HOFOVU techniku práce s dechem a též mi hodně pomohla.

Nepravidelné DÝCHÁNÍ někteří považují za jednu z psychogenních příčin bolesti hlavy. Z fyziologického hlediska, při rychlém a krátkém nádechu dochází k nedostatečnému okysličení mozku. To může být příčinou tlaku v hlavě, který může později přerůst do bolesti.

Při zadrženém a mělkém dýchání též pořádně nevydechujeme. V krvi se hromadí kysličník uhličitý a dochází i k překyselení organismu.

Konečně, začínala jsem se mít ráda, a nejenom migrény a běžné bolesti hlavy, ale i další (i tzv. neléčitelné) NEMOCI MNE ZAČALI OPOUŠTĚT. No ano, bylo též potřeba zpracovat  související témata. Ty se mi ale, v té době, otevírali spontánně tzn.  sami. A stejně se i dočišťovali, rychle a bez cizí pomoci.

 

Teď krátká ODBORNÁ VSUVKA:  

Podle ČÍNSKÉ MEDICÍNY je nejčastější příčinou silných migrén oheň a případně pak i vítr jater. Chronické migrény, zejména s bodavou bolestí hlavy, můžou být způsobené i stázemi krve. Ty můžou vzniknout i bez ohledu na operace, nebo úrazy. Zdrojem těch problémů bývá většinou  nedostatečnost krve a později i jinu jater a v jinu rovněž oslabené ledviny. Převážně potlačené a někdy i excesivní emoce (vztek) způsobují stísnění Čchi jater a ta se mění na oheň, který má stoupavou povahu (hlava). Nedostatečná JIN nedokáže udržet JANG, který se stává naopak nadměrným a stoupá taktéž do hlavy.  Oheň obvykle vysušuje tekutiny, ze kterých se tvoří hleny a velké sucho (nedostatek jinu i oheň) generuje vítr, který jak hleny, tak i krev vynáší nahoru do hlavy. To již můžou být velice vážné stavy (i mrtvice).   

 

Dle mých moudrých učitelů čínské a antroposofické medicíny, dlouhodobé a urputné migrény, zejména u žen souvisejí s RODOVÝM TÉMATEM OBĚTI. Z mých četných zkušeností, nezbývá mi než souhlasit.

Neměli jsme to lehké. Patriarchát, války, hladomory…. Často jsme trpěli a ZTRÁCELI vše. Domovy, muže, i to nejdražší: naše DĚTI. A zejména pro ně, jsme se potlačili. V nešťastných vztazích, v každodenní dřině i ve společenství, ve kterém jsme přežívali. Proto, abychom je uživili, proto, abychom je ochránili. POTLAČILI JSME SE, všechny naše touhy i radosti. Nešťastná událost  – šílená bolest a žal – STRACH, že se cokoliv podobného může kdykoliv zopakovat. A nakonec rozhodnutí obětovat vše, proto, aby se tak nikdy nestalo. A tak vznikl RODOVÝ VZOREC OBĚTI. Pradávno, často i před stovky, nebo tisíci let. A postupem času se jen dále opakoval a opakováním více a více upevňoval. Není to lehké a chce to čas, ale lze i tohle zpracovat. Umím s tím i pomoct a dělám to docela často.

 

A co já, jak to se mnou dopadlo? Alespoň, co se migrény týče?. Naposledy to na mne zkusila v období PŘECHODU. Vrátili se mi též bolesti hlavy, nejspíše z důvodu hormonálních změn, ale též masivní prací šakti na mých horních čakrách. Pořádný záchvat jsem ale zažila jenom 2X. A to jen proto, že jsem se na to (=na sebe) vykašlala.

Teď mne již netrápí ŽÁDNÉ NEMOCI, chronické ani ty běžné. Jak je to možné, jak jsem to dokázala? Prostě mne to přestalo bavit. Neustále se plácet v sr*ačkách, omezovat se a pak se LITOVAT.

A proto jsem začala a dále se učím, čím dále více:  NEDĚLAT CO NECHCI a to klidně i bezdůvodně. A nejenom proto, že právě nemůžu, jelikož je mi špatné, nebo jsem nemocná. Dělat co chci bez strachu, co na to ostatní, nebo co nastane. TRAGÉDIE? A opravdu? Proč? Jelikož by to nebylo poprvé? Nebo proto, že je to jediný logický důsledek mého jednání/nečinnosti? Nemusí nastat, pokud to přijmu, i takovou možnost a tím se jí přestanu bát. Pak jí moje mysl nebude „přehrávat“, a tím opravdu tvořit i ve „fyzické realitě“.. Nemusí nastat, pokud též přijmu, že ničeho nejsem a nikdy jsem nebyla VINNA. Jelikož, všechno co bylo a je, má tak být. Pro náš rychlejší vývoj, pro náš růst. Nemusí, pokud poberu, že teď již jsem „dál a jinde“ a vyvíjím se radostnějším způsobem. A budu si věřit, že jsem dost silná, pro VĚDOMOU TVORBU LASKAVĚJŠÍ reality. A nenastane. Pokud tímto vším projdu, zpracuji, přijmu a pustím a nakonec se rozhodnu…více si nijak NEUBLIŽOVAT.

I Vy se tak můžete rozhodnout. Vím,  není to vůbec jednoduché a jako všechno, i tohle chce svůj čas. Ani nevíte, jak s vámi cítím (doslova ve vlastním těle) a jako vám rozumím. Nejenom proto, že jsem tím sama procházela. Především proto, že MILUJI.  Sebe – všechny – vše.

 

Na závěr pár RECEPTU na účinné BYLINY +  jeden dietetický tip:

Čínská medicína doporučuje, na migrény z horkosti jater kombinaci následovných bylin: koprníček Walichův (oddenek), květ chryzantémy a oddenek červené pivoňky.

Pokud jsou migrény dlouhodobé a časté a ani léky nepomáhají, je vhodná kombinace řemdiháka zobanolistého, koprníčku a určitých živočišných léčiv (žížala, nebo larva boulce morušového). V tomto případě jsou živočichové považováni za nezbytný a všechno  vám sežene i registrovaný terapeut čínské medicíny.

V případě, že migrény trvají od dětství, k výše uvedeným bylinám je potřeba přidat i další, a to na výživu JINU ledvin.

Můžete zkusit i homeopatika. Doporučuje se např. prášek s názvem FERRUM METALICUM , vyrábí ho WELLEDA.

Nebo, u lehčích případů pomáhá i plnotučná hořčice: 3 malé lžíčky hned u prvních příznaků. Já jsem jí kombinovala s jogurtem – zmírňuje příznaky stoupajícího JANGU jater. A dobrýý.

Nejvíce mi ale pomáhala kombinace bylin na stáhnutí JANGU jater (řemdihák a chryzantéma), rozproudění stagnované Čchi (koprníček) a rozražení krevních stází (světlice a broskvové jádra). Což ale nemusí být vhodné pro všechny.

Na rozdíl od západní medicíny, čínská žádné LÉČIVO NEPAUŠALIZUJE. Pro jediný symptom, jako je i migréna, můžou být vhodné desítky bylinných směsí. Záleží na konkrétní příčině – syndromu. ZÁLEŽÍ vždy NA KONKRÉTNÍM PACIENTOVI.

 

Kdo chce, můžu mu vybrat a namíchat vhodnou bylinnou směs nebo udělat tinkturu (jsem terapeut TČM). Vždy ale po předchozí diagnostice, kterou lze provést i na dálku.

Nebo vám pomoct vyřešit váš problém komplexně. Včetně těch starých rodových programů… Na dálku lze taky, ale raději pracuji osobně.  

Barbora Aruna

aru nanta

Alternativní terapie, nejenom podle tradiční čínské medicíny
Práce s energií a tělem, v propojení
Relaxační i fyzioterapeutické techniky
Akupresura, masáž, i jemné protahování,
Moxování, baňkování, fonoforéza, šátkování…. dle potřeb konkrétního klienta.
Diagnostika a poradenství včetně fytoterapie
Energetické léčení na dálku
Průvodce kundalini transformací
Free Joomla! templates by AgeThemes